Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o avertizare Cod galben de inundații valabilă pe râuri din 17 județe, în intervalul 1 iunie, ora 12.00 – 2 iunie, ora 12.00. Conform hidrologilor, pe râuri din bazinul Someș, Crasna, Barcău, Mureș, Argeș, Ialomița și Buzău sunt posibile scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, precum și viituri rapide pe râuri mici.
Fenomenul poate genera inundații locale și creșteri de debite și niveluri, cu posibile depășiri ale Cotele de Atenție pe sectoare din județe precum Bihor, Cluj, Sălaj, Maramureș, Satu Mare, Harghita, Mureș, Alba, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Ialomița, Ilfov, Brașov, Sibiu, Covasna și Buzău. În județul Buzău, există riscul unor scurgeri semnificative pe versanți și torente, precum și de viituri rapide pe râuri mici, fapt ce poate determina creșteri bruște ale debitelor și nivelurilor apei în afluenți sau în cursuri definitoare ale zonei.
Autoritățile atrag atenția locuitorilor să rămână informați din surse oficiale, să evite zonele de maluri și să asigure materiale și bunuri în lipsa unei evoluții rapide a vremii. Este recomandat să se monitorizeze actualizările Hidrologilor și să se dea atenție oricăror avertizări suplimentare pentru intervalul menționat, mai ales în zonele urbane și în comunitățile aflate în vecinătatea râurilor mici.


